10.11.20_mini20 listopada 2010 roku w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Androsiukiem poświęcone prezentacji najnowszej powieści tego autora pochodzącego z Hajnówki “Wagon drugiej klasy”. Spotkanie prowadził Mikołaj Wawrzeniuk a fragmenty książki czytał znany i rozpoznawalny wszystkim głos z Telewizji Białystok  - Dariusz Szada-Borzyszkowski.

Michał Androsiuk dotychczas pisał w języku białoruskim. „Wagon drugiej klasy” jest jego pierwszym tekstem literackim napisanym po polsku. Autor wychował się w dwóch językach, białoruskim i polskim, posługuje się nimi biegle, płynnie przechodząc z jednego w drugi i nie musi uciekać się do pomocy tłumacza. Powieść tą zaczynał kilka razy, raz po białorusku raz po polsku, w końcu tekst powstał w języku polskim.

Androsiuk opowiada historię kilku pokoleń pewnej rodziny, która z ojca
na syna przekazywała sobie, cenny fach. Wraz z odejściem fachu w
historyczny niebyt, potomek cenionego szewca, ot zwyczajnie pracuje na
kolei. I właśnie wokół dworca i kolei kręci się całe życie głównego
bohatera. Zdawało by się zwykłe, nudne życie, ale dla Stefanka pełne
dramatycznych zwrotów i, a jakże miłości. Te zwroty to po prostu zakup nowego roweru czy wejście Hajnówki do Unii Europejskiej.
Tak naprawdę jest to książka o przemijaniu, o życiu a przede wszystkim
o człowieku z prowincji i jego wnętrzu. O tym, że wszędzie żyją
wrażliwi ludzie, ludzie z krwi i kości, pełni uczuć, rozterek i
miłości.

Książka Michała Androsiuka została nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Nagroda Literacka - za najlepszą książkę roku - przyznawana jest twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku lub też się tu urodzili czy zamieszkują. Szkoda tylko, że książka Androsiuka o Hajnówce doceniana jest poza Hajnówką.