0225_miniMuzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce realizuje projekt „Przygraniczny Alians Etniczny” z dotacji Urzędu Miasta Hajnówka. Jednym z zadań tego projektu było zorganizowanie warsztatów lepienia na kole garncarskim.

 

Instruktor- Mirosław Piechowski przyjechał z Czarnej Wsi Kościelnej- miejsca gdzie tradycja lepienia na kole garncarskim przetrwała dziesięciolecia, gdzie rzemiosłem tym zajmują się całe rodziny a tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Niegdyś w Czarnej Wsi Kościelnej wyrabiano ceramiczne dachówki- na potrzeby całego Białegostoku, później garnki o przeróżnych formach i przeznaczeniu, dziś jest to mniej rzemiosło a bardziej sztuka użytkowa, dekoracyjna. Ale chętnych do próbowania – zetknięcia się z materią jaką jest glina było wielu. Instruktor najpierw wtajemniczył w tajniki tego rzemiosła, pokazując przy tym jak toczy się garnek gliniany. W jego wprawnych rękach gruda gliny w oka mgnieniu zamieniała się w piękne, kształtne naczynie. Ochotników, którzy próbowali dogonić mistrza w rzemiośle było wielu. Czy się im to udało? To chyba nie jest najważniejsze. Ważne było lepienie i dobra zabawa a nie efekt. Choć każdy uczestnik po wypaleniu będzie mógł zabrać efekt swej pracy do domu.

W październikowy sobotni dzień chętni nauczenia się pracy na kole garncarskim przybyli ze szkół hajnowskich, z liceum ogólnokształcącego z DNJB oraz gimnazjów i kilkoro dzieci ze szkół podstawowych w Hajnówce. Kilka dni później przedszkolaki z Przedszkola nr 1 w Hajnówce także zapragnęli pobrudzić swe małe rączki. Liczna grupa 6-latków ze swymi opiekunkami przybyła na zajęcia.  Na warsztaty przyjechała także specjalnie grupa przedszkolaków z Bielska

Agnieszka Tichoniuk

Fot. Tomasz Tichoniuk, Tomasz Onikijuk