0042_miniKiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, plecionki ze słomy czy dłubanie „kapaniek” - to wszystko można było zobaczyć w piękną, słoneczną niedzielę 10.06.2012 roku na 8. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

 

To już ósma edycja jednej z ważniejszych imprez organizowanych przez hajnowskie Muzeum. Do tej pory przeaz siedem lat odbyły się 22 festyny, w tym roku jednak mieliśmy już Festiwal, który łączy dawne ludowe rzemiosła w jedno wydarzenie pod wspólnym szyldem - "KULTURA NA SCHODACH MUEUM". Do tej pory każdy Festyn poświęcony był oddzielnemu rzemiosłu, czy rękodziełu. I tak odbywały się: "Niedziela lnianych koszul"-  z warsztatami tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, wyrabiania "krajek", "Słonko w słomce"- z warsztatami wyplatania tradycyjnych "korobek", "Nie święci garnki lepią" - z warsztatami pracy na kole garncarskim i lepienia z gliny, "Łyżki, kopańki i inne dłubanki" - warsztatami obróbki drewna, "Sto twarzy wikliny" - z warsztatami wyplatania koszy wiklinowych, oraz najsmaczniejsze festyny " Święto białoruskiego chleba" i „Bulba Fest"- czyli warsztaty kulinarne z  babką ziemniaczaną i plackami ziemniaczanymi w roli głównej. W tym roku mieliśmy jeden festiwal a wszystkie pokazy rzemiosła  i warsztaty odbywały się jednocześnie na placu Muzeum.

W imprezie, w której wzięło udział kilkaset osób, można było obejrzeć pokazy zawodów dawnych i wziąć udział w warsztatach twórczych, które prowadzili:

 

Mirosław Piechwoski z Czarnej Wsi Kościelnej – garncarstwo

Maria Prokopiuk z Hajnówki – tkanie na krosnach

Mikołaj Szymaniuk z Hajnówki – wyrób łyżek, „kapaniek” w drewnie

Jan Antosiuk z Janowa - wyrób koszyków z wikliny

Eugenia Kondraciuk z Hajnówki - wyrób słomianych „korobek

Uczestnicy festynu mogli skosztować - gorących, pachnących- „palce lizać”- placków ziemniaczanych, oraz babki ziemniaczanej, które na bieżąco przygotowywały Anna Frankowska i Magda Kos z Hajnówki.


Wyjątkowym wydarzeniem był koncert w wykonaniu gwiazdy sceny folkowej na Podlasiu zespołu „CZEREMSZYNA.

Swoim występem zaszczycił nas również zespół z Grodna na Białorusi „Ludzi na bałocie”. Nie zabrakło również Podlaskiego akcentu. Wystąpiły: Zespół śpiewaczy z Mochnatego, Dekada Band z Białegostoku, Narva z Narwi, Art. Pronar z Narwi, oraz Brygada Drwala z Hajnówki a także duet dziecięcy pod kierunkiem pani Wiery Masajło.

Tradycyjnie również prezentowana była najnowsza i trochę antykwaryczna już literatura białoruskojęzyczna, rękodzieło ludowe a także współczesna biżuteria z motywami białoruskimi na stoisku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

 

Na placu swoją twórczość prezentowała również Grupa „Tworczaść” z Brześcia na Białorusi. W swoim kramiku miała wyszywane obrazy, haftowane ręczniki i obrusy, zdobione koszyczki.

 

Uczestnicy festynu mieli okazję obejrzeć galerię linorytów i prac olejnych Daniela Gromackiego z Hajnówki.

 

Swoją obecnością niedzielny Festyn zaszczycił Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, który wraz z p.o. dyrektora Muzeum Białoruskiego – Tomaszem Tichoniukiem oficjalnie otworzyli imprezę. Zaś całość festiwalu poprowadziły urodziwe dziewczęta – Paulina Pawluczuk i Mariola German.

Relację z Festynu można było usłyszeć dzięki uprzejmości Radio Białystok, Radio Racja oraz programom „Obiektyw” i „Białoruski Tydzień” w TVP Białystok .

 

Organizatorzy dziękują przybyłej publiczności, oraz wszystkim wolontariuszom.

 

Agnieszka Tichoniuk

Fot. A.Tichoniuk, B.Czarkowska

 

 

ORGAZNIZATOR: Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

 

PARTNER: Hajnowski Dom Kultury, Urząd Gminy w Narewce

 

Festiwal zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.