0040_mini2 czerwca 2012 roku odbył się drugi w tym roku Białoruski Festyn z cyklu „I TAM ŻYWUĆ LUDZI”. Tym razem Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce odwiedziło Gminę Narewka- i położoną na skraju Puszczy Białowieskiej Olchówkę. Wieś powstała na miejscu dawnego uroczyska Olchowy ostemp, wymienianego już w „Ordynacji Puszczy” z 1639 roku.

Mieściła się tutaj osada strażnika leśnego. Podczas II wojny światowej wieś spotkała tragedia, spacyfikowano- wysiedlono rodziny, część rodzin wywieziono do III Rzeszy, część zamordowano, zaś gospodarstwa spalono. Odbudowana po wojnie, dziś liczy około 100 mieszkańców. Jak większość wiosek na Ścianie Wschodniej Olchówka kurczy się. Tylko nieliczne rodziny utrzymują się jeszcze z rolnictwa, pozostali to emeryci i renciści. Dlatego Muzeum ze swą ideą festynów dociera właśnie tam, gdzie jeszcze ŻWYUĆ LUDZI, choć coraz ich to mniej. Gdzie ludzie szczerze i chętnie przyjmują występy zespołów na żywo i bawią się mimo lejącego z nieba deszczu…

Ze sceny przywitał wszystkich przybyłych wójt Gminy Narewka Mikołaj Pawilcz, dyrektor Muzeum Tomasz Tichoniuk, oraz sołtys wsi Olchówka Zenaida Łuksza. Na początku wystąpił śpiewaczy zespół z Mochnatego, któremu na akordeonie przygrywał Piotr Skiepko. Następnie zagrał męski zespół METRO z Hajnówki. Po nich wystąpił zespół wokalno-instrumentalny DEKADA BAND z Bielska Podlaskiego z intrygującą wokalistką - Małgosią. Zespół w tym roku został laureatem Przeglądu Piosenki Białoruskiej. Po nich na scenie w białoruskich strojach zaśpiewały NAREWCZANKI, a na koniec instrumentalny męski folk / rockowy zespół o oryginalnych aranżacjach ludowych piosenek NARWA z Narwi. Na festynie tradycyjnie prezentowało się także stoisko Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej z aktualną a niekiedy antykwaryczną literaturą białoruskojęzyczną oraz wyrobami rękodzieła ludowego.

Festyn prowadziła konferansjerka Paulina Pawluczuk.

Festyn w Olchówce zorganizowany został we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Urzędem Gminy w Narewce, a także dzięki uprzejmości i z ciepłemu przyjęciu sołtys i mieszkańców wsi Olchówka.

Festyny zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

AgnieszkaTichoniuk

Fot. A. Tichoniuk, W. Jankow, B.Czarkowska