Stowarzyszenie otrzymuje dotacje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Odsłon artykułów:
- 1754854
Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.
5 снежня 2014г.у Беларускім музеі ў Гайнаўцы адбылася літаратурная сустрэча з цыкла "Кірыліцай пісанае''.
3 grudnia 2014 r. spotkaliśmy się w Sali kinowej Muzeum Białoruskiego w ramach dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. W tym roku festiwal zaprezentował się również w mniejszych miejscowościach, nie pomijając przy tym Hajnówki, gdzie gościł po raz pierwszy.
Dnia 20 listopada 2014 r., dzieci uczęszczające do trzeciej klasy Szkoły Podstawowej Nr 6 w Hajnówce miały okazję wziąć udział w warsztatach malarskich pod wodzą Daniela Gromadzkiego.
9 listopada 2014 w Sali kinowej Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej odbyła się dziewiąta edycja białoruskich występów z cyklu „Mastackija Sustreczy Szkolnikau". W tegorocznym programie spotkaliśmy się z niezwykłą różnorodnością form artystycznych, niemal każda z grup zaprezentowała coś innego.
7 listopada 2014 spotkaliśmy się po raz drugi w tym roku na Scenie w Mozaikarni w ramach koncertu „Muzyka bez zastrzeżeń". Tradycyjnie mogliśmy usłyszeć reprezentantów polskiej i białoruskiej sceny muzycznej, zrzeszającej w tym miejscu fanów rockowej muzyki niezmiernie od 2004 roku. Tego wieczoru występ rozpoczął hajnowski Błękitny Nosorożec, grający od blisko dwudziestu lat. Obecnie zespół tworzy trzech muzyków: Mirosław Wojciuk (wokal, gitara), Klaudiusz Borys (bas, chórki) oraz Romuald Rakowski (perkusja, chórki).
Dasze to duża wieś położona w gminie Kleszczele. Wieś posiada ok. 140 numerów domów, przy czym większość jeszcze zamieszkałych.
17 X 2014 odbył się pierwszy w tym roku koncert z cyklu „Muzyka bez zastrzeżeń". Na scenie w Mozaikarni usłyszeliśmy reprezentantów rocka polskiej i białoruskiej sceny muzycznej.
9 października 2014 roku trzy grupy uczniów klas IV i V ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Hajnówce wraz z wychowawczyniami miały okazję wziąć udział w warsztatach garncarskich, prowadzonych przez Mirosława Piechowskiego – garncarza pochodzącego z Czarnej Wsi Kościelnej, którego rodzina od pokoleń zajmowała się tym właśnie rzemiosłem.
Piąta w tym roku, a czterdziesta w całej historii edycja festynu „I tam żywuć ludzi" odbyła się w Jagodnikach (gmina Dubicze Cerkiewne) dnia 20 września 2014 roku. Jagodniki to wieś założona między 1566 a 1569 rokiem, której nazwa w lokalnych gwarach oznacza krzew czarnych jagód.
Siemianówka (gmina Narewka) położona nad Zalewem Siemianówka jest dużą wsią, której początki sięgają 1634 roku.
Pierwsze wzmianki na temat wsi Szczyty (gm. Orla) sięgają pierwszej połowy XVI wieku, kiedy to należała ona do rusko-litewskiego rodu Szczytów. Znajdują się tu takie zabytki jak cerkiew parafialna Ścięcia Głowy Św. Jana Chrzciciela z dzwonnicą oraz cmentarz prawosławny z drugiej połowy XVIII wieku. We wsi od 2011 roku działa również Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej „Szczyty”, prowadzone przez Związek Młodzieży Białoruskiej.
Kuraszewo to dziś duża wieś we wsi Czyże o bogatej historii. Bowiem tereny wokół Kuraszewa zaludnione były już w starożytności. Świadczą o tym dwa duże kurhany z okresu wpływów rzymskich (IV-V w.n.e.) zwane „zamczyskiem”. Z XI-XII w. pochodzi zaś cmentarzysko szkieletowe.
Mickiewiczowskim cytatem przywitali nas gospodarze w Czeremsze. Bowiem tam właśnie na zakończenie roku szkolnego a początek wakacji udała się grupa Pracowni Technik Plastycznych działającej przy Muzeum.
Kuzawa to duża wieś położona w gminie Czeremcha. Zachował się tutaj zabytkowy cmentarz prawosławny z XIX i XX wieku oraz architektura drewniana. Tutaj właśnie rozpoczęliśmy 6. sezon Białoruskich Festynów z cyklu „I tam żywuć ludzi”.
Kiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, plecionki ze słomy czy rzeźba w drewnie - to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 8 czerwca 2014 roku na 10. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków fotografowania i Podlasia do wzięcia udziału w X edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Podlasie w obiektywie im. Wiktora Wołkowa". Prace konkursowe należy przesyłać do 30 września 2014 r.
W piątek 11 kwietnia 2014 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyła się wystawa połączona z kiermaszem oraz warsztatami. Gośćmi byli artyści z Grodna na Białorusi, którzy przywieźli ze sobą pisanki, palmy wielkanocne, kartki świąteczne ale również gliniane kurki, baranki, koszyczki i inne ozdoby. Uczestnicy spotkania sami mogli spróbować swoich sił w robieniu ozdób czy też tradycyjnych pisanek.
20 marca 2014 w Zespole Szkół w Białowieży odbył się Wieczorek Białoruski. Jest to pierwszy z cyklu spotkań, którego organizatorem był Białowieski Ośrodek Kultury w partnerstwie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Białowieży.
12 сакавіка 2014 года ў Музеі і асяродку беларускай культуры ў Гайнаўцы адбылася першая ў гэтым годзе сустрэча з цыклу ,,Кірыліцай пісанае''.
Wesprzyj działalność Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Przekaż 1%
14 lutego 2014 r. odbyła się premiera spektaklu „Paulinka”. Komedię tą napisał 100 lat temu, klasyk literatury białoruskiej Janka Kupała.
Dziewiąta edycja konkursu za nami. W tym roku zgłosiło się 70 uczestników, nadsyłając około 250 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski w tym Kętrzyna, Inowrocławia, Warszawy, Bydgoszczy, Będzina, ale najwięcej było uczestników z województwa podlaskiego, z Hajnówki, Białegostoku i okolic, Bielska Podlaskiego, Supraśla, Białowieży i innych.