0085 miniDasze to duża wieś położona w gminie Kleszczele. Wieś posiada ok. 140 numerów domów, przy czym większość jeszcze zamieszkałych.

19 października 2014 r. w Daszach odbył się ostatni w tym roku a czterdziesty drugi licząc od początku, czyli od 2009 roku białoruski festyn organizowany przez Muzeum Białoruskie w Hajnówce. Świetlica ledwie pomieściła wszystkich mieszkańców. Na początku wystąpiła Kapela Podlaska, następnie Kapela OSP ŻAR z Sarnak, KALINA z Dasz, oraz niezmiennie : HAY z Białegostoku, DEKADA BAND z Białegostoku oraz ART.PRONAR z Narwi.

Podczas festynu nie mogło zabraknąć kramiku muzealnego z literaturą białoruską i rękodziełem ludowym. Nie mogło również zabraknąć konferansjerek Marioli German oraz Pauliny Pawluczuk-Kośko, które niezmiennie są z nami od 2009 roku.

Zapraszamy serdecznie na kolejne festyny w następnym 2015 roku.

ORGANIZATOR: Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce
PARTNER: Urząd Miasta Kleszczele / Miejski Ośrodek Kultury w Kleszczelach