0091 mini3 grudnia 2014 r. spotkaliśmy się w Sali kinowej Muzeum Białoruskiego w ramach dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. W tym roku festiwal zaprezentował się również w mniejszych miejscowościach, nie pomijając przy tym Hajnówki, gdzie gościł po raz pierwszy.

Pierwsza edycja ŻubrOFFki sięga 2006 roku i od tego czasu mocno ewaluowała – z kameralnego pokazu filmów do jednego z największych podlaskich festiwali filmowych znanych w całej Polsce jak i poza jej granicami. ŻubrOFFka to nie tylko konkurs i pokaz filmów, to także spotkania z organizatorami, twórcami, a także warsztaty filmowe. Celem festiwalu jest również zaprezentowanie mniej znanych filmów z całego świata. W programie zobaczyliśmy dziewięć krótkich animacji przedstawiających współczesną Japonię widzianą oczami samych Japończyków. Każda z tych produkcji zdobyła nagrody w ubiegłych latach.

Dziękujemy Żuboffce za prezentację dobrego kina niezależnego w Hajnówce oraz wszystkim, którzy przybyli w środowy wieczór.