lut

0094 miniZimowy wypoczynek dzieci dobiegł już końca i dzieci muszą wrócić do swoich codziennych obowiązków ucznia, ale mimo braku wyczekiwanego przez dzieci śniegu nikt nie powinien narzekać na atrakcje przygotowane przez różne instytucje i organizacje w Hajnówce. Do „Akcji zima" przyłączyło się również Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce organizując zimowy wypoczynek dzieciom pod szyldem „Ferie z Muzeum".

Podczas trwania ferii od dn. 26.01 do 06.02.2015 na zajęcia w Muzeum uczęszczało po kilkanaścioro dzieci w wieku od 4 do 11 lat z przedszkoli i szkół podstawowych w Hajnówce.
Każdego dnia ferii odbywały się warsztaty plastyczne, gry, zabawy, konkursy i seanse bajkowe na dużym ekranie.
Pierwsze zajęcia były spotkaniem organizacyjnym, mającym na celu zintegrowania uczestników ferii z różnych szkół, lepszego poznania się oraz zapamiętanie swych imion poprzez szereg różnych ćwiczeń i zabaw przygotowanych przez prowadzącą.
Każdy dzień był złożony z trzech części, a pierwsza z nich to warsztaty rękodzielnicze. Jako że śnieg podczas ferii nie dopisał, dzieci miały okazję „ulepić" bałwana z .. włóczki. W tym celu każdy wykonał kilka pomponów, które odpowiednio związane przedstawiały sylwetkę bałwana. Włóczka która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, przewijała się niemal przez każde zajęcia, i tak powstały również breloczki, zakładki do książek, bransoletki i kwiatki.
Innym elementem wykorzystywanym podczas zajęć była bibuła. Wówczas powstały ramki na zdjęcia, zostały wyklejone symbole białoruskie oraz pełne kolorów witraże – motyle. Wszystkie wykonywane prace były ustawiane na specjalnie przygotowanych do tego stołach, dzięki czemu rodzic odbierający dzieci mógł obejrzeć co kto danego dnia wykonał.
Wśród dziewczynek uczęszczających na zajęcia największym powodzeniem cieszyły się warsztaty techniki decoupage, podczas których miały okazję wykonać kilka par kolczyków wedle własnych pomysłów. Tą techniką zostały również ozdobione podstawki pod kubki oraz magnesy na lodówkę w kształcie zwierząt.
Nie zabrakło również zwiedzania muzeum wraz z przewodnikiem Angeliną Masalską, która oprowadziła po wszystkich stałych oraz czasowych wystawach. Dzieci miały okazję poznać tradycyjne rzemiosła białoruskiej wsi Podlasia, zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami w życiu Białorusinów w cyklu rocznym oraz poznać malarstwo i grafikę artystów podlaskich, a także symbolikę ręczników i ornamentów białoruskich.
Na jednych z zajęć został poruszony problem uzależnień. W tym celu prowadząca pokazała film animacyjny wyjaśniający to zagadnienie, a dzieci w podgrupach utworzyły plakaty z własną definicją uzależnienia.
Dużo frajdy sprawiły również wyjścia do Centrum Zabaw dla Dzieci „Hula Kula", gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie – były zabawy w konstrukcji z piłeczkami, huśtawki, układanki, bilard, oraz zabawy i konkursy przygotowane przez opiekunki.
Drugą część każdego spotkania wypełniała przerwa na słodki poczęstunek ufundowany specjalnie dla dzieci przez hajnowską Piekarnię „Podolszyńscy", dzieci codziennie dostawały świeże słodkie bułeczki oraz pączki. Dzień kończyły wybrane wspólnie seanse bajkowe wyświetlane na dużym ekranie.
Ostatni dzień ferii upłynął na kończeniu prac oraz utworzeniu mini wystawy przedstawiającej wykonane dotychczas rzeczy. Grupa została zaproszona również na spektakl na „Scenie w mozaikarni" przygotowany w ramach „Akcji zima" przez inną wesołą grupę dzieci pod okiem instruktorek z Fundacji „Oni to my".
Na zakończenie wspólnie spędzonych ferii zimowych każdy uczestnik otrzymał od swojej opiekunki – Anny Wawreszukpamiątkowy dyplom za uczestnictwo w zajęciach i wylosował drobny upominek.

Zimowy odpoczynek dzieci pod Hasłem „Ferie z Muzeum" zrealizowano dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka oraz wsparciu Piekarni „Podolszyńscy".

Tekst: Anna Wawreszuk

fot. A. i T. Tichoniuk