0041 miniOd 1 do 8 lutego w agroturystyce Szuszczy Borek na zaproszenie gospodarza Władysława Gryki gościli artyści malarze z całej Polski. Motywem spotkania była chęć uchwycenia podlaskich krajobrazów okrytych śnieżnym puchem. Niestety aura okazała się bardziej wiosenna niż zimowa, nie popsuło to jednak humorów malarzy, którzy wytrwale pracowali w plenerze. Długie wieczory upływały na dyskusjach o sztuce, spacerach po Puszczy Ladzkiej i okolicy.

Plener był bardzo płodny, powstało ponad 60 obrazów olejnych i dwie instalacje. Głównym motywem prac była najbliższa okolica: łąki, zabudowania gospodarcze, las, ule a także zwierzęta hodowane w gospodarstwie p. Władysława Gryki: kozy i owce. Podsumowaniem pleneru była wystawa w agroturystyce Suszczy Borek i w Muzeum Białoruskim w Hajnówce. W plenerze brali udział: Maria Rowdo (Wrocław), Majka Zuzańska (Łęczna), Elżbieta Grzybek (Białystok), Aleksander Grzybek (Białystok), Daniel Lipian-Kaniuk (Lublin), Wiesław Bednarz (Lublin), Wiktor Kabac (Hajnówka), Marek Sapiołko (Hajnówka) oraz Daniel Gromacki (Hajnówka), który pełnił funkcję komisarza pleneru. Każdy z artystów w ramach podziękowań zostawił gospodarzowi przynajmniej jedną swoją pracę.

autor: Daniel Gromacki

fot. D.Gromacki, A.Tichoniuk