20Jest lato i trwa seria corocznych festynów białoruskich z cyklu I tam żywuć ludzi. Odwiedzane są małe, często zapomniane miejscowości w celu szerzenia tam życia kulturalnego.

2 sierpnia 2015 w niedzielę Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej zawitało do kolejnej niewielkiej wsi – Czeremcha Wieś. Wydarzenie było zorganizowane we współpracy z Urzędem Gminy Czeremcha i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czeremsze. Festyn zrealizowany został dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Czeremcha Wieś to niewielka wieś znajdująca się w gminie Czeremcha w powiecie hajnowskim, nieopodal większej i bardziej znanej miejscowości Czeremcha – Osad. Nieopodal Czeremchy Wieś przepływa rzeka Nurzec. Tak również nazywała się pierwotnie Czeremcha Wieś.

Warto przytoczyć kilka interesujących faktów historycznych, dotyczących tej wsi. W roku 1560 przeprowadzono pomiarę włóczną (reformę rolną na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego), z której wynika że we wsi Nurzec istniało 58 włók ( jedna włóka ziemi to jedno gospodarstwo rolne o powierzchni 21,3 h). Lustracja (procedura przeglądu i weryfikacji przeprowadzona w urzędach) z 1660 roku zawiera zapis Nurzec alias Czeremcha (co oznacza że nazwę „Czeremcha” można było stosować równorzędnie z nazwą Nurzec). W roku 1921 (30 wrzesień) przeprowadzono spis ludności, z którego wynika że we wsi Nurzec zamieszkiwało 390 osób, wśród których każdy mieszkaniec był narodowości białoruskiej oraz wyznania prawosławnego. W lipcu 1944 roku Armia Radziecka stoczyła bój o wieś z 5 dywizja pancerna SS ,,Wiking’’. W latach 1975 – 1998 miejscowość należała do województwa białostockiego.

Czeremcha Wieś 2 sierpnia rozbrzmiała i rozkołysała się w rytm białoruskich utworów. Festyn odbywał się nieopodal jednostki Straży Pożarnej. Dzień był specyficzny, gdyż było to święto proroka Eliasza ( Ilja). Jest on obdarzony niezwykłym kultem –to istotny prorok dla ludności zajmującej się uprawami - do niego wierni modlą się o zesłanie deszczu podczas suszy. Z uwagi na ten specyficzny, świąteczny dzień, w który odbywał się festyn oprócz mieszkańców można było na nim spotkać ich świątecznie ubrane rodziny, które przybyły odwiedzić bliskich mieszkających w Czeremsze Wsi i pobliskich miejscowościach.

W Czeremsze Wsi wystąpiły polskie i zagraniczne zespoły, a wśród nich: lokalny zespół z Czeremcha Wsi; Katrynka, Biełowieżskaja Ciawinka, Spadczyna – z Wysokiego na Białorusi, Metro z Hajnówki, Kalinka z Białegostoku oraz Art. Pronar z Narwi. Oprócz śpiewania, odbyły się też pokazy tańców ludowych oraz opowiadane były anegdoty z życia wsi.

Ponadto, jak każdemu festynowi z cyklu I tam żywić ludzi towarzyszył kramik z rękodziełem ludowym, wydawnictwami. Można było nabyć ręcznie wykonane według tradycyjnych metod, wyroby z drewna, gliny, słomy, lnu, etc., rekwizyty i odzież inspirowane folkiem, wytwory sztuki lokalnych twórców, a także literaturę, poezję, książki historyczne, religijne i inne głównie dotyczące Białorusi i Podlasia. Dzięki festynom takim jak ten przekazuję się i kultywuje wytwory materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury białoruskiej.

Tego dnia po festynie odbyła się także zabawa taneczna. Osoby, które zostały na placu przed Remizą Strażacką mogły bawić się do rana przy utworach wykonywanych przez zespół Time.

 

Beata Aleksiejuk, fot. Agnieszka Tichoniuk