lut

23Od 22 stycznia do 02 lutego 2018r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbywały się Ferie w Muzeum, w których łącznie uczestniczyło dwadzieścioro jeden dzieci ze szkół i przedszkoli w Hajnówce i Dubinach.

W przeciągu dwóch bardzo aktywnych i wypełnionych kreatywną zabawą tygodni, nasi mali uczestnicy mieli możliwość lepszego poznania historii i kultury swojego regionu, przygotowania spektaklu kukiełkowego a co najważniejsze miłego spędzenia czasu. Zajęcia prowadzone były przez bibliotekarkę – Wioletę Androsiuk.

Dzieci uczestniczące w feriach nie tylko zwiedziły muzeum – same stały się przewodnikami po stałych wystawach etnograficznych: Białoruska zagroda, Białoruski kalendarz, Rzemiosło na białoruskiej wsi Podlasia i aktualnych wystawach czasowych: min. XIII edycja Podlasie w Obiektywie.

Kolejnym, bardzo ważnym, elementem programu były codzienne zabawy integracyjne, dzięki którym uczestnicy ferii zapoznali się ze sobą – dowiedzieli się jacy są ich koledzy i koleżanki. Największą popularnością cieszyły się zajęcia ruchowe, tańce do muzyki pochodzącej z różnych krajów i kultur, zabawy w „chowanego”, „pająka i muchy”, „karetę i zoo” i wiele innych.

Dzieci z wielką ochotą wykonywały najrozmaitsze prace plastyczne. Mogły korzystać z interesujących materiałów oraz poznawać różne techniki plastyczne. Stworzono rysunki dotyczące Muzeum Białoruskiego oraz zbiorowe prace abstrakcyjne, galerię portretów, kolaże przedstawiające zabawy i zajęcia feryjne, witraże okienne, ludowe ręczniki i chodniki z bibuły. Dużo radości sprawiła dzieciom praca nad stworzeniem kukiełek do przedstawienia „Czerwony kapturek”.

Częścią edukacyjną zajęć była wizyta policjantek z Komendy Powiatowej w Hajnówce z pogadanką i filmem o „Bezpieczeństwie w sieci”. Dzieci otrzymały odblaskowe upominki oraz ciekawe rebusy.

Stałym punktem każdego dnia była „przemiana” sali zabaw w prawdziwe kino - dzieciom wyświetlane były bajki. Po projekcjach odbywały krótkie zajęcia utrwalające - co się podobało, co zwróciło uwagę.

W trakcie ferii odbyło się także kilkugodzinne wyjście do Centrum Zabaw dla Dzieci Hula Kula, gdzie uczestnicy mogli się bawić w basenach z piłeczkami, przejść po wspaniałym torze zabaw, grać w różne gry, pisać i rysować kredą na ścianie, skakać na piłkach, jeździć na samochodzikach, bujać się w specjalnych, zawieszonych na suficie krzesłach.

To jednak nie wszystko. Uczestnicy ferii każdego dnia otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez hajnowską Piekarnię Podolszyńscy. Czas spędzony przy herbatce i słodkościach był idealnym momentem integracji.

Uroczystym podsumowaniem dwutygodniowej pracy, było przygotowanie spektaklu na którym dopisała licznie przybyła publiczność. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i słodkości.

Wykonane prace staną się świetną pamiątką oraz inspiracją na przyszłość. Oprócz umiejętności, dzieci wyniosły z warsztatów także coś równie cennego – przyjaźnie z nowo poznanymi osobami.

Projekt „Ferie z Muzeum” realizowany był z dotacji Urzędu Miasta Hajnówka.

Tekst: Wioleta Androsiuk

Foto: Agnieszka Tichoniuk, Tomasz Tichoniuk