50Piętnasta edycja ogólnopolskiego konkursu za nami. W tym roku zgłosiła sięrekordowa liczba 102 osób, nadsyłając około 300 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski, z przewagą osób z województwa podlaskiego.

Podlasie to mozaika kulturowa- która znakomicie oddana została w fotografiach uczestników konkursu. Prawosławie, wielokulturowość, wyjątkowa przyroda Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, rozlewiska Biebrzy i Narwi, architektura- jak w kalejdoskopie możemy przeglądać się w tym rejonie Polski. Niektóre nadesłane fotografie wyraźnie nawiązywały do prac Wiktora Wołkowa - naszego patrona - ujęciem tematu, formą i klimatem.

W konkursie zdjęcia oceniało niezastąpione jury złożone z profesjonalnych fotografów i miłośników Podlasia, a jednocześnie przyjaciół Wiktora Wołkowa: Bożeny Walencik, Tomasza Kłosowskiego, Jarosława Chyry oraz Michała Kość.

Komisja po bardzo żmudnych i trudnych obradach przyznała następujące nagrody:

I NAGRODA:

• Jarosław Klej z Sokółki

II NAGRODA:

• Andrzej Goiński z Torunia

III NAGRODA:

• Wojciech Lisiński z Olsztyna

WYRÓŻNIENIE :

• Damian Kruk z Siedlec

• Marek Bednarz z Bierunia

• Piotr Cieśla z Mielnika

• Katarzyna Grochowska z Trypuci

• Beata Wilczyńska ze Studzianek

• Robert Gondek z Warszawy

• Małgorzata Kopańska z Czeremchy

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE od Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Podlaski:

• Jarosław Jakóbczak z Krynek

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE od Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

• Anna Żukowska z Białegostoku

Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników które miało miejsce 15 grudnia 2019 dyrektor Muzeum i jednocześnie pomysłodawca konkursu- Tomasz Tichoniuk, Ireneusz Kiendyś - wiceburmistrz Hajnówki oraz z jurorzy konkursu wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Otwarta została również wystawa pokonkursowa zdjęć, którą można będzie oglądać w Muzeum Białoruskim w Hajnówce do jesieni 2020 roku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy pokonkursowej oraz dalszego fotograficznego uwieczniania naszego wspaniałego Podlasia.

Konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Hajnówka.

Sponsorami nagród w konkursie byli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Miasta Hajnówka, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Podlaski.

Nad konkursem patronat medialny objęły: TVP Białystok, TV Podlasie, Telewizja Kablowa Hajnówka, www.radio.bialystok.pl, www.racyja.com, www.bialystokonline.pl, www.wrotapodlasia.pl, www.hajnowka.pl, www.nigdywiecej.org, ”Kurier Podlaski”, „Niva”.

Kim był Wiktor Wołkow?

Wołkow należał do najwybitniejszych polskich artystów fotografików specjalizując się w fotografii pejzażu oraz przyrody Polski północno-wschodniej. Znany i ceniony zarówno w kraju jak i za granicą, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografie Wołkowa to rodzaj poetyckiej dokumentacji naszego krajobrazu o niespotykanej sile wyrazu i indywidualności. Umiał dostrzec i cenił również to, co odchodzi, a przez wieki służyło człowiekowi: strzechy, drewniane domy, stogi na bagnach, konie, ale także duchowość tego miejsca: cerkwie, kościoły, krzyże przydrożne, kapliczki. Autor około stu wystaw indywidualnych i kilkunastu albumów, laureat ponad 100 nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jego fotografie wzbogacają prawie wszystkie wydawnictwa fotograficzne o Białostocczyźnie. Wołkow był z wykształcenia leśnikiem, mieszkał wraz z żoną Grażyną w Supraślu. Zmarł 27 marca 2012. Był jurorem konkursu w latach 2010-2011.

ORGANIZATOR KONKURSU:

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

Ul. 3 Maja 42, 17-200 Hajnówka

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

Konkurs realizowany w ramach zadania pn. „Przygraniczny Alians Etniczny” dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.