Stowarzyszenie otrzymuje dotacje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Odsłon artykułów:
- 1751439
Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce od października 2020 r. można podziwiać rzeźby białoruskiego artysty Dzmitra Dabravolskiego. Pandemiczne okoliczności sprawiły, iż instytucje kultury nie mogą swobodnie funkcjonować, należy jednak mieć nadzieję na rychłe zniesienie obostrzeń by galerie znów były dostępne zwiedzającym. Rzeźby Dzmitra z pewnością wzbogacą przestrzenie muzealne i będzie je można podziwiać i w późniejszym czasie….
Drugi w tym roku kultowy klubowy koncert pod hasłem MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ w związku z sytuacją pandemiczną w Polsce musiał się odbyć on line.
Pierwszy w Hajnówce białoruski mural pojawił się na frontowej ścianie Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Jest nawiązaniem do wzoru, który może nie każdy pamięta, ale był w tym samym miejscu kilkanaście lat temu, jednak uległ zniszczeniu. Muzeum od kilku lat myślało o jego odtworzeniu, w tym roku udało się pozyskać na ten cel fundusze i zrealizować mural. Natomiast w planach jest jeszcze realizacja kolejnych murali na ścianach Muzeum.
W ramach spóźnionej w tym roku Nocy Muzeów 30 października 2020 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarta została wystawa podsumowująca plener malarsko -rzeźbiarski.
W ciągu kilku dni październikowych 2020 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1, oraz Przedszkola Prawosławnego w Hajnówce miały okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Białoruskim w Hajnówce.
Kolejna, wyczekiwana odsłona stand up-u w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce już za nami. 16 października 2020 na "Scenie w Mozaikarni" po raz kolejny gościliśmy: Paulinę Potocką i Magdę Kubicką.
Ruszyła kolejna edycja klubowych koncertów pod szyldem „Muzyka bez zastrzeżeń". Pierwszy z tegorocznych koncertów odbył się w piątek 9 października 2020.
Kolejne warsztaty w Muzeum. „Etnodizajn", czyli opowieść o tym jak wplatać ludowe akcenty we współczesne formy i jak zaszczepić w najmłodszych zainteresowanie wzornictwem tradycyjnym.
Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało drugą edycję konkursu plastycznego „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem".
Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI" przesunięta została w czasie.
Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI” przesunięta została w czasie. Festyn w Żukach odbył się 20 września 2020 r. i było to czwarte w tym roku takie wydarzenie a 74 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Od 12 lat Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wędruje po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę.
We wrześniu odbyły się kolejne ciekawe warsztaty w Muzeum nawiązujące do tradycji naszego regionu.
Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI" przesunięta została w czasie. Festyn w Babiej Górze odbył się 13 września 2020 r. i było to trzecie w tym roku takie wydarzenie a 73 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Od 11 lat Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wędruje po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę.
Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI” przesunięta została w czasie. Festyn w Pasiecznikach Dużych odbył się 6 września 2020 r. i było to drugie w tym roku takie wydarzenie a 72 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Od 11 lat Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wędruje po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę.
Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów odbyła się na przełomie sierpnia i września. Festynem w Makówce Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczęło 12. edycję białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Od 11 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. To był już 71 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 30 sierpnia 2020.
Wiosną Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczął realizację projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY".
Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów odbędzie się na przełomie sierpnia i września.
Dziękujemy Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach za nominację do #GaszynChallenge!
Tematem konkursu jest PODLASIE, z jego architekturą, przyrodą, ludźmi, całą mozaiką kulturową. Organizator nie narzuca podziałów tematycznych, stwarza pole do dowolnej interpretacji fotografującego, zależnej od jego wrażliwości i spostrzegawczości. Konkurs ma charakter otwarty mogą wziąć w nim udział wszyscy- zarówno z Województwa Podlaskiego jak i z Polski, profesjonaliści, jak i amatorzy.
Fotografie ocenia jury powołane spośród fotografików, lub artystów Województwa Podlaskiego. W poprzednich edycjach w jury zasiadali m.in. śp. Wiktor Wołkow, Jan i Bożena Walencik, Tomasz Kłosowski, śp. Marek Dolecki, Robert Nofikow, Tadeusz Żaczek, Paweł Grześ, Jarosław Chyra, Michał Kość i inni.
Na prośbę uczniów, rodziców oraz nauczycieli oraz w związku ze szczególną sytuacją epidemiczną przedłużamy jeszcze do końca maja przyjmowanie zgłoszeń w konkursie plastycznym „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem".
W lutym Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczął realizację projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY". To projekt, który ma za zadanie pokazać lokalną tradycję i sztukę poprzez edukację i wspólną zabawę. Na przestrzeni roku będzie odbywać się wiele działań animujących lokalną społeczność-nie tylko dzieci ale i dorosłych- w myśl idei PRZYMIERZA kulturowego na pograniczu etnicznym jakim jest Podlasie i ziemia hajnowska.
Uwaga! Przedłużony konkurs plastyczny „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem" do 15 maja 2020!
Zgodnie z Komunikatem Wojewody Podlaskiego wydanym w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce będzie zamknięte od 12 marca do dowołania.
Proszę kontaktować się z nami poprzez mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszamy do udziału w 2 edycji konkursu plastycznego „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem", poświęconym historii i kulturze Podlasia oraz zamieszkujących go od wieków mniejszości narodowych i etnicznych. Celem konkursu jest pielęgnowanie patriotyzmu lokalnego, kształtowanie tożsamości oraz upowszechnianie dziecięcej twórczości.
Monodram, w którym wystąpiła Dominika Puc z Teatru Muzeum Białoruskiego w Hajnówce został stworzony na podstawie opowiadania „Postrzyżyny” autorstwa czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Klasyka literatury europejskiej została zagrana w przekładzie na język podlaski, czyli po-svojomu. Przekład z oryginału wykonał Jan Maksymiuk.
Wiceprzewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białoruś Anatoli Isaczenko odbył dwudniową wizytę w Polsce. W dniach 28-29 stycznia 2020 r. reprezentował Białoruś podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz - Birkenau, zaś na Podlasiu spotkał się z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Arturem Kosickim,złożył kwiaty pod pomnikiem w Zaleszanach, oraz odwiedził cmentarz żołnierzy radzieckich i Muzeum Białoruskie w Hajnówce.
Muzeum Wojska z siedzibą w Białymstoku rozpoczęło projekt prezentacji swej działalności poza Białymstokiem.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyły się pokaz tradycyjnej wycinanki papierowej połączony z warsztatami dla dzieci.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce udostępniona została wystawa malarstwa Uładzimira Vilenchytsa, artysty pochodzącego z Białorusi, mieszkającego od 30 lat w Olesznej Podgórskiej pod Lubomierzem w Karkonoszach.