20

Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI" przesunięta została w czasie. Festyn w Babiej Górze odbył się 13 września 2020 r. i było to trzecie w tym roku takie wydarzenie a 73 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Od 11 lat Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wędruje po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę.

 

Na scenie przy świetlicy wiejskiej na początku głos zabrali Wójt Gminy Narewka Jarosław Gołubowski, Tomasz Tichoniuk- dyrektor Muzeum, oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce Marcin Siekierko. Na początku wystąpił zespół NAREWCZANKI, w ludowych strojach oraz w akompaniamencie akordeonu i bębnów zaśpiewał zapomniane już pieśniami. Po nich zaś zagrały zespoły instrumentalne AXEL z Białegostoku oraz SIABRY z Białegostoku a na zakończenie RODNY KUT z Narwi. Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. szpadel, czy polewaczkę do ogrodu ... Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Przygotowana została również fotowystawa prezentująca zdjęcia z poprzednich edycji festynów. Niejeden mieszkaniec wsi mógł odnaleźć siebie lub sąsiada na zdjęciach z festynów sprzed kilku lat.

Podczas festynu zorganizowane zostały również kiermasze. Słodkości oraz kanapki ze smalczykiem przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Jezioranki w Siemianówce. Zbierane były również pieniążki na Kubusia z Hajnówki, Swoje stoisko miała również „drużyna Mikołaja", który też zmaga się ze śmiertelną chorobą. Mieszkańcy i turyści bawiący się na festynie hojnie wsparli te inicjatywy za co im serdecznie dziękujemy.

Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi licznie turystami. Pod świetlicą do późna grała muzyka, tańcom nie było końca, a mieszkańcy wsi mogli jeszcze integrować się przy wspólnym ognisku, gdzie pieśni brzmiały do późna.

Babia Góra to kolejna historyczna wieś, której nazwa wzmiankowana jest już w XVII wieku. W XIX wieku w Babiej Górze była karczma prowadzona przez żyda. Specjalnością tej karczmy były tzw. "hałuszki" (odmiana pyz ziemniaczanych), robione na trzy sposoby: z makiem, z mięsem lub ze skwarkami. Do dnia dzisiejszego starsze kobiety tych stron przygotowują to danie. Nazwa wsi pochodzi wg legendy od góry, gdzie pośród nadnarwiańskich bagien i puszczańskich ostępów mieszkała samotnie kobieta. Nie jest wiadomym czy ludność tej osady wymarła, czy też wyginęła. Wiadomym jest, że przez wiele lat przebywała tu sama i w związku z tym okoliczni mieszkańcy i wędrowcy określali to miejsce mianem "Babiahara" (kobieta - "baba", góra - "hara").

Muzeum zaprasza na kolejne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi" do Żuk w gminie Kleszczele 20 IX 2020 oraz Grabowca (gm. Dubicze Cerkiewne) 4 X 2020. Będzie to okazja do spotkania się z najbliższymi, rodziną, sąsiadami, wspólnej integracji oraz zabawy w urokliwej scenerii podlaskiej drewnianej architektury i niesamowitej przyrody.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Starostwa Powiatowego w Hajnówce.