44W ostatnią sobotę lipca maleńka miejscowość Bernacki Most miała swoje święto. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało tu festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI".

Było to 77 wydarzenie na festynowej mapie Podlasia, bowiem już od 12 lat wędrujemy po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. Partnerami wydarzenia była Gmina Narewka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Narewce. Była to również okazja do uczczenia smutnego wydarzenia w historii tej wsi, kiedy to właśnie 31 lipca 1941, w ramach akcji tzw. „oczyszczania Puszczy Białowieskiej”,  hitlerowcy wysiedlili mieszkańców Bernackiego Mostu, a wieś spalili. Więcej o historii wsi ze sceny opowiedział jeden z jej mieszkańców Piotr Karpiuk.

Na scenie wójtowi gminy Narewka – Jarosławowi Gołubowskiemu dyrektor Muzeum -Tomasz Tichoniuk wręczył muzealne wydawnictwo - album „Podlasie w obiektywie”.

Na początku wystąpiły zespoły śpiewacze z gminy: NAREWCZANKI, CEGIEŁKI, oraz nowy młodzieżowy zespół LEILA. Po nich wystąpił zespół SIABRY z Białegostoku oraz WANDROUNIK. Ciekawym urozmaiceniem był występ ILO&FRIENDS -z elektroniczno-akustyczną muzyką nowoczesną z białoruskimi tekstami. Na zakończenie festynu zagrał zespół AXEL z Białegostoku, który, mimo deszczu skusił widzów do tańców i pląsów.

Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. miotłę, czy polewaczkę do ogrodu … Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.

Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi turystami.

Muzeum zaprasza na następne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”, kolejne festyny odbędą się :

1. 29 VIII 2021 (niedziela) – Kuraszewo (gm. Kleszczele)

2. 5 IX 2021 (niedziela) –Koweła (gm. Narew)

3. 19 IX 2021 (niedziela) –Czechy Orlańskie (gm. Dubicze Cerkiewne)

4. 26 IX 2021 (niedziela) - Tarnopol (gm. Narewka)

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.