01W pierwszą niedzielę września 2021 maleńka miejscowość Koweła w gminie Narew miała swoje święto. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało tu festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI".

Było to 79 wydarzenie na festynowej mapie Podlasia, bowiem już od 12 lat wędrujemy po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. Partnerami wydarzenia był Urząd Gminy Narew oraz Narwiański Ośrodek Kultury.

Na scenie wójtowi gminy Narew – Andrzejowi Pleskowiczowi dyrektor Muzeum -Tomasz Tichoniuk wręczył muzealne wydawnictwo - album „Podlasie w obiektywie”.

Na początku wystąpił ZESPÓŁ RODZINNY TRIADA z Makówki, folk rockowy zespół WANDROUNIK z Podlasia, RODNY KUT z Narwi, METRO z Hajnówki. Na zakończenie zaś zagrały zespoły BE HAPPY i SEVEN.

Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. miotłę, konewkę czy grabie… Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Publiczność mogła skosztować również tradycyjnych wypieków: bułeczek, ciastek, rogalików którymi częstowała wolontariuszka Hania. Na płocie zaś można było zapoznać się z archiwalnymi fotografiami z pierwszych festynów z cyklu „I tam żywuć ludzi”. Wiele osób odnalazło fotografie ze sobą bądź z rodziną i sąsiadami sprzed 12 lat…

Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi turystami.

Wieś Koweła powstała przed rokiem 1727. Nazwa pochodzi od rośliny z rodziny traw. W 1780 roku znajdowała się tu karczma i 7 dymów chłopskich, czyli domów. W Kowele znajduje się dziś 15 zamieszkałych domów. Według spisu ludności z 1921 roku zamieszkiwało 77 osób w 16 domach, wszyscy wyznania prawosławnego podali narodowość białoruską1

Muzeum zaprasza na następne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”, kolejne festyny odbędą się :

  1. 19 IX 2021 (niedziela) –Czechy Orlańskie (gm. Dubicze Cerkiewne)

  2. 26 IX 2021 (niedziela) - Tarnopol (gm. Narewka)

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

 

1 Grzegorz Sosna, Antonina Troc-Sosna: Łosinka – Parafia na skraju Puszczy Ladzkiej. pod red. Doroteusza Fionika. Bielsk Podlaski – Ryboły: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, 2009