06Kobieca wystawa malarstwa w MuzeumW Muzeum dostępna jest nowa wystawa malarstwa zatytułowana „Wymiary kobiecości".

 

Na wystawie prezentowane są obrazy kobiet z Podlasia Małgorzaty Klimowicz i Ewy Klimek - pięknych, kolorowych, mądrych niezależnych kobiet, które odkrywają rąbek siebie poprzez swe prace. Ich sztuka może być zachętą do poznania kobiet w ogóle, próbą zajrzenia w ich głąb -w serca, umysły, poznania ich wrażliwości i piękna.

Małgorzata Klimowicz- kiedy się rodziła padał śnieg. Jedni mówią, że tato dał jej na imię Małgorzata, inni, że sama sobie takie wybrała. Lubiła tańczyć przy młóceniu zboża, wycinać kolorowe papierowe laleczki, ciąć ubrania ku swojej własnej uciesze, a rozpaczy rodziców. Uwielbiała czas świąt, gości, dziadka brzęczący śpiew, kiedy szli razem po krowy. Filterka wzruszeń, rzeczywistości, w której zanurza się by wracać do głębin swojego świata, rozkochana w kolorach, barwach, ziemskich zmysłowościach, otwierająca się na doświadczanie życia codziennie w nowych odsłonach. Maluje to, co czuje.

Ewa Klimek - Z zawodu nauczycielka, wkrótce psycholog. Prywatnie mama dwójki dzieci. Pochodzi z Mazur ale od kilku lat jest zakochana w Podlasiu. Po kilku latach mieszkania w Białymstoku kupiła dom w Puszczy i sprowadziła się na Podlasie. Miłośniczka piękna w postaci sztuki, przyrody. Kocha przyrodę, książki, taniec. Od zawsze przepełniona pytaniami egzystencjalnymi, kochająca wielogodzinne rozmowy o filozofii życia. Maluje od niedawna. Samouk, który opiera się wyłącznie na intuicji. Malowanie stało się pasją, niezwykłą autoterapią dającą ukojenie i siłę płynącą z wnętrza.Wystawa dostępna będzie do V 2022 r. w godzinach pracy instytucji. Serdecznie zapraszamy. Zrealizowano w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki" ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Agnieszka Tichoniuk