zdjak drogowy z nazwą miejscowości oraz droga prowadząca do niej w oddali widać zabudowania6 sierpnia 2022 r. w gminie Czyże, z którą od wielu lat współpracuje Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało piąty i zarazem ostatni w tym roku festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Było to w sumie 86 wydarzenie na festynowej mapie Podlasia, bowiem już od 14 lat wędrujemy po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę. Partnerami wydarzenia był Urząd Gminy Czyże oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach

 

Na początku wystąpił znany miejscowy zespół śpiewaczy CZYŻOWIANIE z Czyż. Później WANDROUNIK z Podlasia zagrał na akordeonie oraz gitarach i perkusji folk - rockowe aranżacje ludowych pieśni. Po nich w podobnym folkowym klimacie z własnymi utworami i własnymi aranżacjami ludowych utworów wystąpił zespół DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki, oraz na zakończenie RODNY KUT z Narwi.

Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność brała chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. miotłę, która trafiła tym razem do……. Wójta?, lampę naftową, hamak, czy wyjątkową karafkę w kształcie wozu z koniem … Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Można było również obejrzeć mobilną wystawę zawieszoną na płocie ze zdjęciami z poprzednich edycji festynów. Publiczność mogła skosztować również tradycyjnych wypieków: bułeczek, ciastek, rogalików.

Gmina Czyże prezentowała również własne stoisko z wydawnictwami gminnymi oraz loterią fantową dla mieszkańców.

Muzeum dziękuję wszystkim za wspólnie spędzony czas, śpiewy, tańce i wspaniały klimat, który wspólnie stworzyliśmy. Zapraszamy w przyszłym roku na następne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn dofinansowano ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.