Stowarzyszenie otrzymuje dotacje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Odsłon artykułów:
- 1751439
Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.
27 października 2019 r. otwarta została wystawa malarstwa Marka Sapiołko wMuzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Marek Sapiołko jest kolejnym -trzydziestym piątym już- artystą, któremu Muzeum zorganizowało wystawę w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki".
23 sierpnia 2019 r. odbył się wernisaż wystawy Valentinasa Varnasa, Janisa Plivdy i Daniela Gromackiego. To wystawa prac trzech artystów z Polski, Litwy i Łotwy uprawiających malarstwo pejzażowe.
Czternasta edycja ogólnopolskiego konkursu za nami. W tym roku zgłosiło się 85 osób, nadsyłając ponad 230 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski, z przewagą osób z województwa podlaskiego.
Na zakończenie szarej zimy i nadejście wiosnyMuzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce przygotowało niezwykłą wiosenną kolorową wystawę. 23 marca 2018 r. odbył się wernisaż wystawy Doroty Sulżyk. To artystka z Gródka, której wielką pasją zawsze było rękodzieło. Od 2010 r. w swojej Pracowni Sunduk filcuje i szyje zabawki zwane Sunduczkami. Jest samoukiem w technice filcowania. Autorka kilka lat temu zafascynowała się techniką filcowania na mokro, od tego czasu eksperymentuje z czesanką wełnianą, jedwabiem oraz innymi materiałami. Stara się, aby jej sundukowe wytwory wyróżniały się ciekawą kolorystyką i formą.
Trzynasta edycja ogólnopolskiego konkursu za nami. W tym roku zgłosiło się 55 osób, nadsyłając ponad 150 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski, z przewagą osób z województwa podlaskiego.
24 listopada 2017 r. odbył się wernisaż wystawy Marcina Kryszpiniuka z Bielska Podlaskiego. Na wystawie zaprezentowano około 50 portretów wykonanych w technice rysunku ołówkiem, węglem, i tuszem. Oprócz pasji plastycznej równorzędne miejsce zajmuje u artysty pasja muzyczna, które nie wykluczając się wzajemnie wręcz dopełniają. Marcin - kiedyś członek zespołu- dziś tworzy również okładki płyt zespołów czy projekty plakatów, koszulek festiwalowych, a szczególnie chętnie rysuje portrety lubianych muzyków i zespołów.
1 października 2017 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Diany Jańczuk.
Mirosław Chilimoniuk to Hajnowianin, którego wystawę można oglądać od 29 września 2017 roku w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce 19 maja 2017 r. została otwarta wystawa malarstwa Franciszka Ryszarda Mazurka. Wystawę uroczyście otworzyli Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak oraz Jan Karczewski- przedstawiciel zarządu stowarzyszenia.
Od 2011 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej odbywają się zajęcia pracowni plastycznej, prowadzone przez Hajnowianina Daniela Gromackiego. Na zajęciach artyści amatorzy mogą próbować swych sił w różnych technikach. Zajęcia mają formę stałych warsztatów plastycznych, które odbywają się regularnie przez cały rok.
Przed świętami Wielkanocy 31 marca 2017 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbył się kiermasz.
„Nie ma narodu bez literatury. Tak jak dla Polski i polskości trudno sobie wyobrazić współczesną literaturę bez Mickiewicza, Słowackiego czy Norwida, tak samo dla narodu białoruskiego bardzo ważna jest twórczość Janki Kupały, jest on narodowym poetą. (...)
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce 28 grudnia 2016 r. otwarto wystawę Tamary Kierdelewicz z Czeremchy. Jest to pierwsza indywidualna wystawa tej artystki, choć twórczością artystyczną zajmuje się od dziesięcioleci.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce zaprezentowana została wystawa dokumentalna twórczości Iłariona Daniluka, znanego na Hajnowszczyźnie jako Zenek.
Dwunasta edycja ogólnopolskiego konkursu za nami. W tym roku zgłosiły się 53 osoby, nadsyłając około 150 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski, z przewagą uczestników z województwa podlaskiego.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce zaprezentowana została wystawa znakomitego podlaskiego artysty malarza, rzeźbiarza oraz animatora, choć dziś już nieco zapomnianego.
12 października 2016 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Otwarta została wystawa pokonkursowa „Poznaj Białoruś”.
Od 9 czerwca 2016 w galerii Hayno Muzeum Białoruskiego w Hajnówce gościmy wystawę Białostoczan- Elżbiety oraz Aleksandra Grzybków.
Makieta Pałacu Carskiego w Białowieży robi niesamowite wrażenie, nie tylko dlatego, że jest odtworzona w dużej skali i z niezwykłym oddaniem detalu, ale przede wszystkim ze względu na wyjątkowość obiektu. Pałac Carski w Białowieży zbudowany został w latach 1889-1894 przez cara Aleksandra III. Architektem był hrabia Mikołaj de Rochefort.
Od 2011 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej odbywają się zajęcia pracowni plastycznej, prowadzone przez Hajnowianina Daniela Gromackiego. Na zajęciach artyści amatorzy mogą próbować swych sił w różnych technikach. Zajęcia mają formę stałych warsztatów plastycznych, które odbywają się regularnie przez cały rok.
W dniach 22-27.02.2016 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce miało miejsce niezwykle interesujące wydarzenie a mianowicie lokalna historyczna wystawa multimedialna Co ludzie powiedzieli. Została ona przygotowana przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy; w ramach projektu Przygraniczni w działaniu, finansowanego z Funduszu EOG – Program Obywatele dla Demokracji.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce mieliśmy zaszczyt otworzyć wyjątkową wystawę zatytułowaną „Spadkobiercy Awangardy”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku (Białoruś).
Jedenasta edycja konkursu za nami. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 86 osób, nadsyłając około 300 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski w tym Torunia, Mińska Mazowieckiego, Gdańska, Warszawy, Wrocławia, oraz z Grodna na Białorusi. Jednak najwięcej było uczestników z województwa podlaskiego, z Hajnówki, Białegostoku i okolic, Bielska Podlaskiego, Tykocina, Łomży, Mielnika, oraz kółka fotograficzne z Orli, oraz Białej Podlaskiej.
Roman Malinowski z Narewki uprawia modelarstwo redukcyjne czyli buduje możliwie wierne kopie obiektów, które istniały, lub istnieją w rzeczywistości - wykonane w określonej skali pomniejszenia.
Uładzimir Błudnik to białoruski artysta, którego wystawą Muzeum Białoruskie w Hajnówce podsumowało rok 2015. Artysta urodził się na Grodzieńszczyźnie (Białoruś), od lat 90-tych mieszka w Polsce. Ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w 1998 r. uzyskał dyplom z litografii w pracowni prof. Lucjana Mianowskiego. Jest członkiem Białoruskiego Centrum Kulturalno-Naukowego w Poznaniu, którego celem jest szerzenie białoruskiej kultury, języka i wiedzy na temat Białorusi wśród Polaków, oraz promocja Białorusi w Europie.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce można oglądać wystawę Hajnowskiego malarza Piotra Gagana.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce uroczyście otwarto wystawę Wiktora Kabaca „Za DRUGIM horyzontem”. Jest to wystawa przygotowana specjalnie z okazji 80 rocznicy urodzin oraz 60 rocznicy twórczości artysty.
21 lipca 2015 roku otwarto w Brzeskim Domu Kultury wystawę, na którą złożyły się fotografie z X. edycji konkursu „Podlasie w obiektywie im. Wiktora Wołkowa" oraz grafiki Władysława Pietruka. Zaprezentowano 40 fotografii konkursowych oraz 40 grafik artysty.
Dzięki podpisanej kilka lat temu umowie o współpracy z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Grodnie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce mógł zaprezentować swoje zbiory w wyjątkowym miejscu jakim jest Zamek w Grodnie.
3 lipca 2015 r. o godz. 17.00 w galerii Muzeum Białoruskiego w Hajnówce otwarto niezwykle ciekawą wystawę pokazującą ponad 100 wykopalisk archeologicznych z zamków Białorusi.
W Hajnówce jest sporo młodych twórców, którzy od wielu lat pracują nad rozwojem swych plastycznych umiejętności, doskonaleniu warsztatu, wyrażaniem własnego postrzegania świata, tego co w duszy skrywane.
W Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce miał miejsce niezwykły wernisaż. 20 lutego 2015 r. otwarta została uroczyście wystawa tkaniny artystycznej grupy „Siedem+” z Mińska na Białorusi.
Dziesiąta edycja konkursu za nami. W tym roku zgłosiło się 68 uczestników, nadsyłając około 200 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski w tym Cieszyna, Mińska Mazowieckiego, Łodzi, Gdańska, Warszawy, ale najwięcej było uczestników z województwa podlaskiego, z Hajnówki, Białegostoku i okolic, Bielska Podlaskiego, Supraśla, Zambrowa, Białowieży i innych.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce 27 grudnia 2014 r. otwarto wystawę malarstwa i rysunków nieżyjącego już Aleksandra Gromackiego. Aleksander Gromacki urodził się w 1927 r a zmarł w 2005 r. całe jego życie związane było z wsią Górne (dziś dzielnica Hajnówki). Z informacji, które się zachowały, nie uczestniczył w wystawach, czy plenerach, nie sprzedawał swych obrazów. Nawet ich nie podpisywał. Jednak malował z potrzeby serca, a powstałymi obrazami obdarowywał bliskich i rodzinę. Wystawa w Muzeum Białoruskim w Hajnówce jest zatem jego pierwszą personalną wystawą. Szkoda, że prawie 10 lat po śmierci.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce 21 grudnia 2014 r. otwarto wystawę grafiki Władysława Pietruka - jednego z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej. To kolejny artysta, który zaprezentowany został w powstającym „Słowniku Białoruskich Artystów".
30 listopada 2014 r. w Muzeum i Ośrodku kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarto wystawę zmarłego w 2012 r. malarza Witalisa Sarosieka z Sokółki. Wernisaż zaszczyciła wdowa po artyście Maria Sarosiek. Opowiedziała wiele ciekawych historii z życia malarza. Jest to kolejny artysta, którego nazwisko znalazło się w powstającym „Słowniku Białoruskich Artystów”. Wystawa nie byłaby możliwa, bez obrazów pochodzących z prywatnych kolekcji: Marii Sarosiek, Heleny i Leonarda Drożdżewiczów, Elżbiety i Janusza Andrukiewiczów, za udostępnienie, których Muzeum składa serdeczne podziękowanie.
Od 2011 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej odbywają się zajęcia pracowni plastycznej, prowadzone przez Hajnowianina Daniela Gromackiego.
Wystawa „Prawosławie przez dziurkę” prezentuje najbliższe otoczenie mnicha z Jabłecznej. O. Sofroniusz fotografuje to co jest mu najbliższe, doświadczane na co dzień, zaś dla odwiedzających wystawę stanowi swego rodzaju przybliżanie mniszego życia codziennego.
„Najlepszym sposobem uczczenia śmierci malarza jest wystawa” - tymi słowami dyrektor Muzeum Tomasz Tichoniuk otworzył wystawę Henryka Kuradczyka. Znany Hajnowianom jako „Kargul” wszechstronny artysta zmarł dokładnie rok temu. Rodzina oraz przyjaciele i znajomi wspólnie z Muzeum Białoruskim w Hajnówce przygotowali wystawę pt.„Henryk Kuradczyk-Mistrz i Jego uczniowie”.
Ostatni dzień lutego przyniósł Muzeum i Ośrodkowi Kultury Białoruskiej w Hajnówce kilka ważnych wydarzeń. Wizytę złożył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Averyanov. Ambasador zwiedził Muzeum oraz uczestniczył w otwarciu wystawy Grupy „Koło".
Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce serdecznie zaprasza na wystawę rzeźb Michała Koca z Hajnówki. Wystawa eksponowana jest do końca marca 2014 r.
Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa i szkiców Timofieja Tichoniuka z Kojłów. Wystawa eksponowana jest do końca marca 2014 r.
5 października 2013 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarta została wystawa malarza z Krzywej - Anatola Krawczuka. Jest to kolejny artysta, którego wystawa realizowana jest w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki”, w ramach którego wydany został „Słownik Białoruskich Artystów” oraz organizowane są wystawy a także wydawane są serie katalogów.
Do tworzonego sukcesywnie „Słownika Białoruskich Artystów" dołączył kolejny twórca Mikołaj Korch. Jet to rzeźbiarz pochodzący z Kraśkowszczyzny.
W Muzeum Białoruskim w Hajnówce działa pracownia technik plastycznych. Podsumowaniem pracy plastyków amatorów była wystawa, której wernisaż odbył się 7 marca 2013. Na wystawie prezentowane są wybrane prace wykonane w różnych technikach począwszy od malarstwa, rysunku a skończywszy na grafice.
Na koniec świata i koniec roku Muzeum zaprosiło do wystawy znakomitego malarza Olega Kobzara. Jest to artysta pozostający nie tylko w kręgu sztuk plastycznych, ale i muzycznych- białoruski bard, związany od kilku lat z Operą i Filharmonią Podlaską.
Na koniec roku Muzeum Białoruskie w Hajnówce przygotowało wystawę malarstwa Hajnowianina Anatola Korzuna. Jest to pierwsza retrospektywna wystawa po śmierci artysty. Na wystawie znalazły się głównie obrazy olejne, ale także akwarele artysty.
Wiktor Wołkow w jury hajnowskiego konkursu przewodniczył dwa lata w 2010 i w 2011r. W tegorocznej edycji „chadza po niebiańskich łąkach z aparatem ale jest z nami, patrzy z góry”- jak powiedział Jan Walencik, przyjaciel zmarłego i tegoroczny przewodniczący komisji konkursowej.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej otwarto pierwszą indywidualną wystawę Mikołaja Janowskiego. Licznie zgromadzoną publiczność przywitał Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, oraz Wójt Gminy Hajnówka Olga Rygorowicz.
30.09.2012 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbył się wernisaż wystawy Hajnowianina Daniela Gromackiego.
Na wystawie można zobaczyć nie tylko znane wszystkim drewniane kobiety Smyka, ale również główki wykonane w kamieniu oraz najnowsze prace rzeźbiarza, prezentowane po raz pierwszy.
W Muzeum Białoruskim w Hajnówce 25 lipca 2012 otwarto wystawę hajnowskich twórców BLACK FOREST. To grono przyjaciół, artystów amatorów, którzy zajmują się szeroką twórczością od sztuk plastycznych, poprzez fotografię, po muzykę. Andrzej „Kostek” Bołtryk zaprezentował pastele oraz szkice. Zaś podczas wernisażu można było zobaczyć także prezentację multimedialną zdjęć Jacka Kasperowicza, Marka Wierzbowicza, oraz Ryszarda Skiepko. Wystawa odbywa się pod patronatem 4. FMR ROCKOWISKO HAJNÓWKA 2012.
29 VI 2012 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyło się uroczyste otwarcie nowej, etnograficznej wystawy „Rzemiosło na Białoruskiej wsi Podlasia”. Wystawa będzie trzecią stałą ekspozycją w ofercie hajnowskiego Muzeum.
11 maja 2012 odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „Baćkauszczyna- Ojcowizna”. Autorem zdjęć jest hajnowianin Władysław Zawadzki. Wystawa zrealizowana została w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki” z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
25 kwietnia 2012 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarto wystawę poświęconą twierdzy brzeskiej. Wystawę pt. „Brześć Litewski - Twierdza w latach 1905-1918” zorganizowano przy współpracy Centrum Kultury Białorusi w Polsce przy Ambasadzie Republiki Białoruś w Warszawie.
27 kwietnia 2012r w galerii ,,Hayno” w Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce została otwarta wystawa łódzkich artystów - Lucji Blicharz i Zdzisława Jana Pietrzaka. Organizatorem wystawy malarstwa i fotografii jest Hajnowski Dom Kultury, toteż gości wernisażu powitał w ciepłych słowach dyrektor HDK Rościsław Kuncewicz. W ramach otwarcia pokazany został reportaż (wcześniej emitowany w telewizji) o twórczości akwarelisty Zdzisława Jana Pietrzaka.
A to za sprawą wystawy dwóch młodych fotografików hajnowianina Michała Dąbrowskiego oraz Michał Łuczaka z Katowic. 25 lutego 2012 roku w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarto wspólny projekt pt. „WIOSNA”, na który złożyły się czarno - białe portrety młodych ludzi i kwiatów z przeważającą ilością tych pierwszych.
Wszystkie prace są piękne i wszystkie zasługują na szczególną uwagę, jednak komisja musiała wybrać te naj…