15Dwunasta edycja ogólnopolskiego konkursu za nami. W tym roku zgłosiły się 53 osoby, nadsyłając około 150 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski, z przewagą uczestników z województwa podlaskiego.

W głównej mierze Podlasie kojarzone jest z wyjątkową przyrodą- Puszczą Białowieską, Knyszyńską, rozlewiskami Biebrzy i Narwi, dzikimi zwierzętami, ale również piękną architekturą drewnianą, domami, cerkwiami oraz ludźmi. Niektóre nadesłane fotografie wyraźnie nawiązywały do prac Wiktora Wołkowa, ujęciem tematu, formą i klimatem ale były też nowoczesne w formie, graficzne fotografie.

W konkursie zdjęcia oceniało niezastąpione jury złożone z profesjonalnych fotografików miłośników Podlasia, a jednocześnie przyjaciół Wiktora Wołkowa: Bożena Walencik, Tomasz Kłosowski oraz Jarosław Chyra.

Poziom nadesłanych prac przewyższa zdjęcia ubiegłoroczne. Cieszy fakt, że chcą Państwo uwieczniać zarówno etnograficzne Podlasie, jak i te współczesne”- podczas otwarcia powiedział Tomasz Kłosowski. „Cieszę się, że ten konkurs jest konsekwentnie realizowany, że się rozwija, że macie Państwo gdzie pokazywać swoje prace” dodał Jarosław Chyra. „Dziękujemy wszystkim osobom, które kochają Podlasie i chcą je fotografować” - tymi słowami Starościna Powiatu Hajnowskiego Jadwiga Dąbrowska podziękowała uczestnikom.

Komisja po bardzo żmudnych i trudnych obradach przyznała następujące nagrody:

I NAGRODA:

Sławomir Kotara z Mińska Mazowieckiego

II NAGRODA:

Beata Wilczyńska ze Studzianek

III NAGRODA:

Krystyna Berndt z Bydgoszczy

WYRÓŻNIENIE :

- Lech Iwiński z Platerowa

- Grzegorz Sułkowski z Białegostoku

- Monika Łaszkiewicz z Lublina

- Maja Oksentowicz z Orli

- Cezary Nazarko z Białegostoku

- Krzysztof Borowik z Hajnówki

- Marcin Zakrzewski z Hajnówki

Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników dyrektor Muzeum- Tomasz Tichoniukoraz Jadwiga Dąbrowska Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Sponsorami nagród w konkursie byli: Urząd Miasta Hajnówka, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Centrum Kulturalne Białorusi w Warszawie.

18 grudnia 2016została otwarta wystawa pokonkursowa. Wystawę zdjęć można oglądać w Muzeum Białoruskim w Hajnówce do jesieni 2017 roku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy pokonkursowej oraz dalszego fotograficznego uwieczniania naszego wspaniałego Podlasia.

Konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Hajnówka.

Nad konkursem patronat medialny objęły : www.racyja.com , www.radio.bialystok.pl www.bialystokonline.pl www.wrotapodlasia.pl , www.hajnowka.plwww.nigdywiecej.org

ORGANIZATOR:

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce