01„Nie ma narodu bez literatury. Tak jak dla Polski i polskości trudno sobie wyobrazić współczesną literaturę bez Mickiewicza, Słowackiego czy Norwida, tak samo dla narodu białoruskiego bardzo ważna jest twórczość Janki Kupały, jest on narodowym poetą. (...)

Chciałbym serdecznie podziękować Panu Ambasadorowi, Pani Konsul za dzisiejszą ale również za wszystkie wystawy, które odbywają się w naszym Muzeum dzięki Państwa pomocy oraz pomocy Centrum Kulturalnego Białorusi w Warszawie. Dzięki współpracy w naszym mieście organizowane są liczne wystawy i wydarzenia a każde wydarzenie kulturalne wzbogaca i rozwija każdego człowieka"- tymi słowami burmistrz Miasta Hajnówki Jerzy Sirak powitał gościa specjalnego ambasadora Republiki Białoruś w Polsce Alaksandra Averyanava, który oficjalnie otworzył wystawę wraz z dyrektorem Muzeum Tomaszem Tichoniukiem. Gośćmi wernisażu byli również Konsul Generalny Republiki Białoruś Ałła Fedorova oraz Michaił Rybakov dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi w Warszawie, oraz Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Jadwiga Dąbrowska.

18 lutego 2017 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarta została wystawa „Janka Kupała w dialogu kultur". Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Janki Kupały w Mińsku, przygotowana została przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Białoruś, Państwowego Literackiego Muzeum Janki Kupały w Mińsku, Ambasady Republiki Białoruś w Polsce, oraz Centrum Kulturalnego Białorusi w Warszawie.

Wernisaż uświetnił występ znakomitego zespołu wokalno- instrumentalnego Wierbica z Mińska na Białorusi. Po wystawie zaś oprowadzała Maria Bartkowa z Muzeum Janki Kupały w Mińsku. Na wystawie zaprezentowane zostało życie i twórczość Janki Kupały, wieszcza narodowego Białorusi oraz przepiękne grafiki- ilustracje stworzone do jego dzieł. Wystawa została specjalnie przygotowana dla odbiorców polskich w językach polskim, białoruskim i angielskim. Pokazuje związki Janki Kupały z tradycjami literatury polskiej, na której się wychowywał. Nie wszyscy wiedzą, ale wiele wczesnych wierszy poety zostało napisanych w języku polskim, później oddał on hołd i szacunek polskim twórcom jako tłumacz.

W tym roku przypada 135. rocznica urodzin poety, od kilku lat trwa akcja "Czytamy Kupałę razem". Miała swą premierę w Białorusi ale rozszerzyła zasięg również na Rosję, Łotwę, Estonię, Finlandię, Słowację, Izrael a także Polskę. W Muzeum wiersze Kupały przeczytane zostały w języku białoruskim i polskim, przez m.in. Ambasadora Republiki Białoruś.

Wystawa dostępna będzie do końca marca 2017 roku. Zapraszamy również do odwiedzenia biblioteki muzealnej, w której dostępne są najnowsze publikacje związane z życiem i twórczością poety.

Agnieszka Tichoniuk