22Przed świętami Wielkanocy 31 marca 2017 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbył się kiermasz.

Kiermasz otworzył Tomasz Tichoniuk- dyrektor Muzeum oraz Michaił Rybakov- dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi. Gośćmi byli artyści z Grodna na Białorusi, którzy przywieźli ze sobą pisanki, palmy wielkanocne, kartki świąteczne oraz wyroby z gliny: kurki, baranki, koszyczki i inne ozdoby. Kiermaszowi towarzyszyły warsztaty lepienia z gliny, wyrobu kartek świątecznych oraz ozdabiania palemek prowadzone przez instruktorki z Grodna. W warsztatach chętnie uczestniczyli dzieci z Przedszkola nr 1 w Hajnówce, uczniowie liceum a także dorośli. Każdy zabrał do domu własnoręcznie ulepione gliniane jajko, lub zajączka, oraz samodzielnie ozdobioną palmę.

Oprócz kiermaszu i warsztatów mieliśmy przyjemność obejrzeć występ zespołu młodzieżowego „Kryształki” z Mińska na Białorusi, który oprócz śpiewów wykonywał ludowe tańce.

Wydarzenie zorganizowane zostało po raz czwarty przy współpracy Centrum Kulturalnego Białorusi w Warszawie i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

A. Tichoniuk