Błąd
  • insufficient image data in file `/home/muzeumb/domains/archiwum.muzeumbialoruskie.pl/public_html/images/stories/wystawy/0024/16.jpg' @ error/jpeg.c/ReadOneJPEGImage/1135
insufficient image data in file `/home/muzeumb/domains/archiwum.muzeumbialoruskie.pl/public_html/images/stories/wystawy/0024/16.jpg' @ error/jpeg.c/ReadOneJPEGImage/11350024_mini

Wiktor Wołkow w jury hajnowskiego konkursu przewodniczył dwa lata w 2010 i w 2011r. W tegorocznej edycji „chadza po niebiańskich łąkach z aparatem ale jest z nami, patrzy z góry”- jak powiedział Jan Walencik, przyjaciel zmarłego i tegoroczny przewodniczący komisji konkursowej.

Wiktor Wołkow ponad czterdzieści lat fotografował pejzaże i przyrodę północno - wschodniej Polski. Miał charakterystyczny styl, jego zdjęcia przez lata stały się wręcz ikoną naszego regionu, znakomicie oddając piękno jego natury. Konkurs „Podlasie w obiektywie”, którego organizatorem jest Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce, rozwija się z roku na rok, poziom fotografii wzrasta, a najlepszym uhonorowaniem działań organizatorów jest nadanie imienia mistrza fotografii rodem z Podlasia.

30 listopada 2012 roku rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs fotograficzny PODLASIE W OBIEKTYWIE. Jest to już ósma edycja konkursu. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba osób 76, nadsyłając 220 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski i nie tylko, ale najwięcej z województwa podlaskiego. 51 osób to fotograficy oczywiście z Hajnówki, Białegostoku i okolic, Bielska Podlaskiego, Narewki, Białowieży. 23 osoby nadesłały prace z pozostałych województw Polski, w tym z Poznania, Wrocławia, Nowego Sącza, Sosnowca, Gdańska, Warszawy, Łodzi. Nadesłane zostały również prace z Brześcia na Białorusi. Zgłoszenia zostały pokazane na mapce. Przygotowaliśmy również zestawienie w formie mapy pokazujące miejscowości fotografowane przez uczestników. Miejscowości te wykraczają niekiedy poza obszar obecnej mapy województwa podlaskiego, sięgają dalej na wschód- w granicach obecnej Białorusi, a także na południe. Podlasie w swej historii zmieniało granice państwowe, dlatego organizatorzy pozwolili na historyczne podejście do tematu.

W głównej mierze Podlasie kojarzone jest z wyjątkową przyrodą- Puszczą Białowieską, Knyszyńską, rozlewiskami Biebrzy i Narwi, zwierzętami, ale również piękną architekturą drewnianą, domami, cerkwiami ale również ludźmi. Podlasie to nie tylko babcie w chustkach i żubry, ale rozwijające się wyraźnie centra. Dlatego zdecydowanie i jednogłośnie jury wybrało I nagrodę.

W jury konkursu zdjęcia oceniali: Jan Walencik wraz z żoną Bożeną Walencik- fotograficy i filmowcy- dokumentaliści przyrody, autorzy wszystkim doskonale znanego „Tętna pierwotnej Puszczy”. Trzeci juror to Jarosław Chyra- fotografik, wydawca, autor najnowszego albumu „Jedyna Puszcza Białowieska”, najdłużej związany z konkursem, bo od pięciu lat.

Komisja po bardzo żmudnych i trudnych obradach przyznała następujące nagrody:

I NAGRODA:

• Józef Niedzielko z Białegostoku

• Tomasz Poskrobko z Białegostoku

• Agnieszka Czarnocka z Warszawy

• Piotr Świderski z Bielska Podlaskiego

• Dariusz Czyżewski z Białegostoku

• Kazimierz Jankowski z Białegostoku

• Paweł Tadejko z Białegostoku

• Piotr Wąsowicz z Hajnówki

• Zbigniew Podsiadło z Sosnowca

• Adam Panfiluk z Hajnówki

• Krzysztof Onikijuk z Hajnówki

Nad konkursem patronat objęły: www.wrotapodlasia.pl , www.hajnowka.pl , www.infopodlaskie.pl.

Sponsorzy nagród w konkursie:

- Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

- Urząd Miasta Hajnówka w ramach realizacji projektu p.n. „Przygraniczny Alians Etniczny”

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku

- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

- Starostwo Powiatowe w Hajnówce

- Wydawnictwo www.Chyra.pl

- Internetowa biblioteka www.kamunikat.org

Dziękujemy wszystkim sponsorom, oraz uczestnikom.

Wystawę zdjęć można oglądać w Muzeum Białoruskim w Hajnówce do października 2013 r.

ORGANIZATOR:

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce