0023_miniW Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej otwarto pierwszą indywidualną wystawę Mikołaja Janowskiego. Licznie zgromadzoną publiczność przywitał Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, oraz Wójt Gminy Hajnówka Olga Rygorowicz.

Na wystawę złożyło się około 60. prac pana Mikołaja, można powiedzieć dorobek życia. Do tej pory prace Pana Mikołaja można było podziwiać tylko podczas Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej, gdzie rokrocznie zdobywał nagrody. Mikołaj Janowski to dojrzały twórca. Późno zaczął tworzyć, ale dzięki temu mógł oddać się swej pasji bezgranicznie. Każdą wolną chwilę spędza na malowaniu, szczególnie zimą, zamyka się w domu rodzinnym- starej drewnianej chacie w Starym Berezowie dostosowanej do potrzeb pracowni i galerii i tam tworzy. Mikołaj Janowski jest samoukiem, ale uczył się malowania od wielkich mistrzów- kopiując, lub naśladując dokładny rysunek Iwana Szyszkina, czy barwne morskie pejzaże Williama Turnera. Twórczość Pana Mikołaja wpisuje się w nurt prymitywizmu, czyli malarstwa naiwnego. Tacy twórcy tworzą z potrzeby serca, pracują w izolacji od wszelkich szkół i oficjalnych tendencji w sztuce, dążąc do wyrażenia w swym malarstwie własnego widzenia świata. Prace takie pomimo nieporadnej formy, cechuje niejednokrotnie duża siła wyrazu, poetycki klimat, swoisty realizm, dbałość o szczegóły i dekoracyjność. I właśnie ta ostatnia funkcja najbardziej przemawia w twórczości Mikołaja Janowskiego, funkcja estetyczna, ozdobna, mająca umilić oku goliznę ścian. Dzięki czemu na jego sztukę jest zapotrzebowanie, cieszy się ona zainteresowaniem, a jego obrazy zdobią wiele domów w Województwie Podlaskim i nie tylko.

Przy okazji wystawy Muzeum wydało również katalog z wybranymi obrazami Pana Mikołaja Janowskiego. Można go obejrzeć tutaj.

Wystawę można oglądać do końca listopada w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Serdecznie zapraszamy.

Wystawę zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zrealizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, oraz Urzędu Miasta Hajnówka.

KATALOG do obejrzenia tutaj

Fot. W. Tichoniuk, A. Tichoniuk