0018_mini11 maja 2012 odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „Baćkauszczyna- Ojcowizna”. Autorem zdjęć jest hajnowianin Władysław Zawadzki. Wystawa zrealizowana została w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki” z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

W poprzednim roku Muzeum wydało „Słownik Białoruskich Artystów”, w którym znalazły się znaczące nazwiska artystów tworzących współczesną białoruską sztukę. Słownik ma formułę otwartą, dodawane będą do niego na przestrzeni roku i następnych lat kolejne nazwiska artystów wraz z realizowanymi w Muzeum wystawami. Kolejna strona w naszym słowniku została poświęcona Władysławowi Zawadzkiemu i jego twórczości.

Władysław Zawadzki – urodził się jak podaje „7 lat po zakończeniu II wojny światowej w pobliskich Nowosadach.. Moi rodzice zawsze ciężko pracowali na roli. Mnie, mojej siostrze i bratu trzeba było im zawsze pomagać. W pierwszej klasie, w sklepie papierniczym przy dzisiejszej ul. Batorego kupiłem pierwszy aparat fotograficzny marki Śmiena. Klisze wywoływał i robił odbitki pan fotograf Jerzy Schabowski. Później nauczyłem się to robić sam. Potem w wsiowym sklepie "żelaznym" mama za uzbierane pieniądze ze sprzedaży jajek kupiła mi polski "FENIX", który służył mi jeszcze w czasie studiów w Białymstoku i w ojczyźnie Michała Szołochowa. Potem był Zenit, Praktica i na koniec cyfrowy Canon 350D. Bardzo długo prowadziłem koła fotograficzne w szkole gdzie pracowałem oraz w Hajnowskim Domu Kultury, Spółdzielni Mieszkaniowej. Na zajęcia przychodziły tłumy młodzieży. Uwielbiałem fotografować mieszkańców swojej wsi, Puszczę Białowieską. Gdy przeniosłem się do Hajnówki zafascynowałem się architekturą drewnianą okolicznych wsi. Mam ogromne zbiory o tej tematyce. Swoje zdjęcia, w ogromnej ilości, sprzedawałem komercyjnie. Trafiły one chyba na wszystkie kontynenty.

Pan Władysław jest fotografem amatorem, ale fotografia stała się jego pasją bez której nie potrafi już żyć. Na przestrzeni lat zgromadził ogromny materiał fotograficzny dokumentujący nasze Podlasie. Z zamiłowaniem dokumentuje wiejską drewnianą architekturę - charakterystyczną zabudowę regionu Puszczy Białowieskiej, a także okoliczną przyrodę, lasy, pola i obiekty sakralne i ludzi żyjących tutaj i tworzących niepowtarzalny urok tego regionu. Wyszukuje widoków z czasów dzieciństwa, próbuje wyłapać i sfotografować to, co odchodzi. W swych zbiorach ma wiele zdjęć dokumentujących miejsca, których już nie ma. Wędrując z aparatem po naszych białoruskich wsiach najpierw zaprzyjaźnia się z ich mieszkańcami, a dopiero później wyciąga aparat.

Każdy z nas ma swoją Ojcowiznę- Baćkauszczynę, zdjęcia pokazane na wystawie to Baćkauszczyna Władysława Zawadzkiego…

Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy. Dostępna będzie do końca czerwca w Muzeum i Osrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce w godzinach pracy instytucji.

Wystawa realizowana została w ramach realizacji zadania pn. „Białoruski Alfabet Sztuki” z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Relacja TVP Białystok w Tygodniu Białoruskim.

Fot. W.Tichoniuk, A. Tichoniuk

Poniżej foto-relacja z wernisażu oraz katalog poświęcony Władysławowi Zawadzkiemu, będący częścią Słownika Białoruskich Artystów dostępnego we wszystkich okolicznych bibliotekach.

PLIK DO POBRANIA:

KATALOG poświęcony Władysławowi Zawadzkiemu