0015_miniKiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, plecionki ze słomy czy rzeźba w drewnie - to wszystko można było zobaczyć 5.06.2011 roku na Białoruskim Festynie Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

To już siódma edycja muzealnego festynu, który łączy dawne ludowe rzemiosła, pokazując jak ważna jest "KULTURA NA SCHODACH MUZEUM". Do tej pory każdy Festyn poświęcony był oddzielnemu rzemiosłu, czy rękodziełu. I tak odbywały się: "Niedziela lnianych koszul"-  z warsztatami tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, wyrabiania "krajek", "Słonko w słomce"- z warsztatami wyplatania tradycyjnych "korobek", "Nie święci garnki lepią" - z warsztatami pracy na kole garncarskim i lepienia z gliny, "Łyżki, kopańki i inne dłubanki" - warsztatami obróbki drewna, "Sto twarzy wikliny" - z warsztatami wyplatania koszy wiklinowych, oraz najsmaczniejsze festyny "Święto białoruskiego chleba" i „Bulba Fest"- czyli warsztaty kulinarne z  babką ziemniaczaną i plackami ziemniaczanymi w roli głównej. W sumie odbyło się w ciągu sześciu lat 21 takich festynów. W tym roku mieliśmy jeden festyn a wszystkie pokazy rzemiosła  i warsztaty odbywały się jednocześnie na placu Muzeum.

W imprezie, w której wzięło udział kilkaset osób, można było obejrzeć pokazy zawodów dawnych i wziąć udział w warsztatach twórczych, które prowadzili:

Mirosław Piechwoski z Czarnej Wsi Kościelnej – garncarstwo

Maria Prokopiuk z Hajnówki – tkanie na krosnach

Mikołaj Szymaniuk z Hajnówki – wyrób łyżek, „kapaniek” w drewnie

Jan Antosiuk z Janowa (gm. Narew)- wyrób koszyków z wikliny

Wiktor Abramowicz z Ostrówki (gm. Zabłudów)- wyrób „korobek” słomianych, zwierząt ze słomy

Uczestnicy festynu mogli skosztować - gorących, pachnących- „palce lizać”- placków ziemniaczanych, oraz babki ziemniaczanej, które na bieżąco przygotowywały Anna Frankowska i Magda Wiszniewska z Hajnówki.


Wyjątkowym wydarzeniem był koncert w wykonaniu gwiazdy białoruskiej  sceny folkowej- zespołu „PAŁAC” z Białorusi. Zespół został utworzony w 1992 roku przez profesjonalnych muzyków, mających doświadczenie w wykonywaniu różnych stylów muzycznych. Grupa bazuje na autentycznym białoruskim folklorze, wykonując go zarówno w jego oryginalnym brzmieniu, jak i w różnych stylistycznych aranżacjach. W repertuarze znajdują się utwory stworzone na motywach białoruskich pieśni ludowych i zwyczajowych, a także utwory autorskie. W swojej twórczości zespół wykorzystuje materiały zgromadzone podczas rajdów i obozów naukowo-badawczych. Do gry są wykorzystywane popularne instrumenty muzyczne takie, jak saksofon, gitara, trąbka, akordeon, syntezatory i samplery, a także autentyczne tradycyjne białoruskie instrumenty, np. lira, duda, cymbały, piszczałka, dudka, surmy (trąby). Zespół koncertuje w całej Europie Zachodniej i zaliczany jest do dziesiątki najlepszych zespołów Europy Wschodniej.

Swoim występem zaszczycił nas również inny zespół z Tyszkiewicz na Białorusi „Znachodka”. Kobiety w poleskich strojach ludowych wykonały autentyczne pieśni ludowe, przygrywając sobie na „instrumentach” domowych, czyli imbryczku, wałku, „wałkaunicy”, czy widłach do chleba.

Nie zabrakło również Podlaskiego akcentu. Wystąpiły : Dekada Band z Bielska Podlaskiego, Narva z Narwi, Kalinka z Białegostoku, która wykonała utwory ze swej najnowszej płyty, oraz Metro z Hajnówki a także uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej z Hajnówki i wychowankowie pani Wiery Masajło. Swój solowy występ miał też Kamil Waszkowiak z Przedszkola nr 1. w Hajnówce, zaledwie sześciolatek, który z utworem „Biełarusaczka” występował już wcześniej w Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Białymstoku. Uczennice Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania, które aktywnie uczestniczyły w grupie teatralnej „Sieweńka” działającej przy Muzeum, wykonały scenkę rodzajową.

Tradycyjnie również prezentowana była najnowsza i trochę antykwaryczna już literatura białoruskojęzyczna, muzyka białoruska oraz rękodzieło ludowe na stoisku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Na placu swoją twórczość prezentowała również Grupa „Tworczestwo” z Białorusi. W swoim kramiku miała wyszywane obrazki, haftowane ręczniki i obrusy, zdobione koszyczki.

Uczestnicy festynu mieli okazję obejrzeć galerię akwareli i prac olejnych Bogusławy Czarkowskiej – uzdolnionego nie tylko grafika i dekoratora wnętrz z Supraśla, która współpracuje ze Stowarzyszeniem.

Swoją obecnością niedzielny Festyn zaszczycił Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, a relację z Festynu można było usłyszeć dzięki uprzejmości Radio Racja oraz Radio Białystok.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować festyn, szczególnie p. Janowi Karczewskiemu i Paulinie Pawluczuk, którzy poprowadzili imprezę.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do ponownego odwiedzenia Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Agnieszka Tichoniuk

Fot. Bogusława Czarkowska

ORGANIZATOR: Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

PARTNER:  Hajnowski Dom Kultury

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.